Rekuperatory są coraz bardziej popularnie i to nie tylko w miejsca użytku publicznego, ale także w domach prywatnych. Dzięki nim można dużo oszczędzić na energii i mieć stały przepływ powietrza o pożądanej temperaturze.
W rekuperatorach znajduje się wymiennik ciepłą, który jest czymś w rodzaju przegrody płytowej między rurami, które transportują powietrze. Są dwa rodzaje takich rekuperatorów: krzyżowy i przeciwprądowy. W pierwszym rury krzyżują się, ale nie przechodzą przez siebie (powietrze nie jest mieszane); w drugim rury idą równolegle.
Wymiennik ciepła oddaje temperaturę powietrza wychodzącego, powietrzu wchodzącemu. Dzięki czemu nie trzeba stale zużywać energii do podtrzymywania temperatury powietrza wchodzącego.
W ten sposób zapewniona płynność powietrza daje komfort przebywającym w pomieszczeniu ludziom. Dostarczanie świeżego powietrza jest niezwykle ważne. Orzeźwia umysł i ciało, a także chroni zdrowie. Bakterie i wirusy są usuwam z powietrza na zewnątrz.
Koszt rekuperatora i jego montażu to około 20 000 złotych. Jednak ta inwestycja szybko się zwraca, ponieważ energia jest odnawiana. Jest to oszczędność zasobów naturalnych oraz pieniędzy.